W dniach 22-24 czerwca obchodzimy w Łodzi rocznicę Powstania Łódzkiego, zwanego także Powstaniem Czerwcowym. Jest to zarazem rocznica Rewolucji 1905 r. i jej początku w Królestwie Polskim.
Z 22 na 23 czerwca 1905 r. wzniesiono w Łodzi ponad 100 barykad. Walczono o ośmiogodzinny dzień pracy, ustanowienie płacy minimalnej, ogólną poprawę warunków pracy. W Łodzi już od stycznia 1905 roku panowała napięta sytuacja. PPS wzywał robotników do podjęcia strajków. W maju w Łodzi strajkowało ok. 30 tysięcy robotników. Powstanie Łódzkie miało też charakter narodowościowy. Jednym z żądań było zaprzestanie wszechobecnej rusyfikacji. W czasie walk po stronie polskiej zginęło ponad 160 osób.
W ramach tegorocznych 117. obchodów wzięliśmy udział w złożeniu kwiatów na Wzgórzu Niepodległości oraz pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Były to obchody organizowane przez Urząd Miasta Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Jako gość honorowy był obecny łódzki społecznik p. Jacek Wystop, inicjator łódzkiego Wzgórza Niepodległości. Byli też obecni przedstawiciele parlamentarzystów, harcerze i mieszkańcy Łodzi. W następnych dniach złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą na ul. Rewolucji 1905 Roku (róg z Wschodnią) oraz na cmentarzu na Dołach, gdzie jedna z tablic jest poświęcona PPSowi.
Z przykrością odnotowaliśmy, że miasto nie dba o miejsca pamięci. Już ponad rok, mimo zgłoszeń, pod tablicą na ul. Rewolucji widnieją chuligańskie napisy, a na mogile na cmentarzu Doły brakuje wielu liter.