Wiec pamięci Robotniczej Brygady Obrony Warszawy

458736677_980100390795267_3676526025119810106_n

Kiedy niemieckie wojska zbliżały się do Warszawy – w obronie miasta stanęli robotnicy. 6 września 1939 roku, z inicjatywy działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej, powołana została Robotnicza Brygada Obrony Warszawy, której dowodził kpt. Marian Kenig.

W 85. rocznicę powołania RBOW warszawskie struktury PPS zorganizowały wiec pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń. W czasie uroczystości prowadzonej przez Przewodniczącego OKW PPS Kacpra Wężyka, głos zabrał Wiceprzewodniczący Prezydium RN Cezary Żurawski, Przewodniczący Stowarzyszenia Historia Czerwona Piotr Ciszewski, a także Krzysztof Bokowy – syn żołnierza RBOW Franciszka Bokowy, który na wezwanie „Robotnika” dołączył w 1939 roku do ochotniczych, socjalistycznych kompanii, broniących stolicy.

Po krótkich przemówieniach uczestnicy wiecu złożyli kwiaty na Pomniku Działaczy oraz Władzy Ruchu PPS przy ulicy Wareckiej, na której mieściła się siedziba władz Polskiej Partii Socjalistycznej, redakcja „Robotnika”, a we wrześniu 1939 roku prowadzony był również werbunek do Robotniczej Brygady Obrony Warszawy.

Robotnicza Brygada Obrony Warszawy liczyła około 6000 ochotników. Wykonywała zadania saperskie, dywersyjne i zapewniała łączność. Z czasem została włączona do regularnych oddziałów Wojska Polskiego i zbrojnie uczestniczyła w obronie stolicy. 28 września podjęta została decyzja o kapitulacji Warszawy, której podpisania odmówił Mieczysław Niedziałkowski – jeden z liderów PPS i członek Komitetu Obrony Stolicy. To właśnie wtedy miał oświadczyć: „Klasa robotnicza nie kapituluje. Klasa robotnicza walczy dalej!”

Walczący robotnicy, na wiadomość o kapitulacji, zorganizowali wiec przed siedzibą dowództwa i sprzeciwiali się rozbrojeniu. Ochotnicy RBOW wzięli pod broń oficerów, uformowali pochód i udali się do Cytadeli, gdzie odbywać się miało składanie broni. Kiedy zobaczyli, że kapitulacja stała się faktem, podporządkowali się decyzji dowództwa. Po zajęciu miasta przez Niemców, wielu z nich realizowało słowa Niedziałkowskiego, podejmując dalszą walkę z okupantem w strukturach konspiracji antyfaszystowskiej i socjalistycznej.

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry