Łódzkie obchody Rewolucji 1905 r.

ry51KtTp

W mijającym tygodniu w Łodzi miało miejsce wiele wydarzeń związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r. W czwartek 20 czerwca przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Przypomnijmy, iż obecny pomnik to kolejna wersja niegdysiejszego obelisku upamiętniającego miejsce straceń bojowników 1905 r. W 1920 r. w miejscu obecnego pomnika odbyła się ekshumacja osób straconych z rąk władz carskich w latach 1906-1907. Odnaleziono szczątki 57 osób. Symboliczny pochówek celebrował prałat Wicenty Tymieniecki. Przemawiali mecenas Piotr Kon i prezydent miasta Aleksy Rżewski. Na miejscu pochówku najpierw stanął krzyż, a w maju 1923 r. odsłonięto pomnik zwany naprzemiennie Pomnikiem Poległych lub Kolumną Rewolucjonistów. Na dole pomnika zamieszczono napis „Straconym za wolność i lud przez rząd carski w roku 1906-7-8”.

Do 1939 r. pod Pomnikiem Poległych odbywały się wszelkie uroczystości patriotyczne, było to też miejsce w którym kończono pochody pierwszomajowe. Pomnik został zniszczony po wkroczeniu wojsk niemieckich do Łodzi. Po wyzwoleniu w tymże miejscu stanęły kolejno dwa prowizoryczne obeliski. Natomiast dzisiejszy pomnik powstał dla uczczenia 50. rocznicy Rewolucji 1905 r.

Przed oficjalnymi obchodami 119 rocznicy 1905 r. miało też miejsce nadanie imienia mecenasa Piotra Kona jednemu z łódzkich rond, a 21 czerwca łódzka Izba Pamięci Adwokatury zorganizowała panel dyskusyjny o uhonorowanym mecenasie Piotrze Konie i czasach Rewolucji 1905 r. Łódzka organizacja odwiedziła też zlokalizowaną na cmentarzu Doły wspólną mogiłę bojowników PPS poległych w walkach oraz straconych w latach 1905-1907. Na tym samym cmentarzu znajduje się też tablica poświęcona uczestnikom walk 1905-1907, których pochowano na Dołach. Tablica została zamieszczona przez niegdysiejszy Komitet Miejski PPS.

Zwieńczeniem łódzkich obchodów była wizyta na rogu ulic Wschodniej i Południowej (obecnie Rewolucji 1905 r.), gdzie wmurowano tablicę przypominającą, iż w tym właśnie miejscu toczyły się najkrwawsze walki tamtego okresu.

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry