Stanowisko PPS w sprawie przywrócenia podatku VAT na żywność

PPS opowiada się za utrzymaniem zerowego podatku VAT na żywność. Podniesienie stawki VAT spowoduje niewspółmiernie dużą podwyżkę cen w sklepach sieciowych. 

Uważamy, że argument rządu dotyczący spadku inflacji z poziomu dwucyfrowego do niecałych 3%, nie uzasadnia decyzji o powrocie podatku VAT na żywność.

Działania osłonowe prawicowego rządu PiS, zastosowane w okresie największej inflacji, nie podwyższyły wystarczająco dochodów, płac, emerytur i zasiłków. Sieci handlowe wykorzystywały wysokie oczekiwania inflacyjne do osiągania ogromnych zysków, jeszcze bardziej pogarszając sytuację obywateli, w których kryzys uderzył najmocniej. W efekcie ceny dóbr, w tym żywności, są zbyt wysokie. Podwyższenie podatku VAT uderzy w najmniej majętnych obywateli, obniżając ich poziom życia.

Wzrost VAT na produkty spożywcze byłby akceptowalny jedynie przy jednoczesnych działaniach podwyższających siłę nabywczą lub obniżających ceny żywności.

Wojciech Konieczny
Przewodniczący Rady Naczelnej PPS

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry