Czy młodzi pokochają socjalizm?

AUTOR

Czy młodzi pokochają socjalizm? W ostatnich latach przywykło się mówić, że młodzież jest z grubsza liberalna, chce niskich podatków i nie lubi „tego całego socjalu”. Na to mają wskazywać wysokie wyniki Konfederacji wśród młodych wyborców w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Ale jakie są fakty? To prawda, że Konfederacja zdobyła wśród młodych imponujące 16% głosów. Mimo to, prawica uzyskała gorszy wynik niż komitet Lewica (NL, PPS, R, UP)! 17% młodych głosowało na Lewicę z różnych powodów. To między innymi zasługa progresywnego socjalnego programu wyborczego, który współtworzyli nasi towarzysze z Polskiej Partii Socjalistycznej.

Młodzież ciągnie do lewicy, a lewicowców ciągnie do socjalizmu – najbardziej ideowego i szlachetnego odłamu lewicowości. Poziom poparcia dla rozwiązań lewicowych wśród młodych ciągle rośnie. Jeszcze niedawno, bo w 2015 roku, na lewicowe listy wyborcze zagłosowało zaledwie 8,6% młodych. Dziś wraz z naszymi koalicjantami mamy 17% poparcia u młodzieży. W skrócie – w ciągu niecałych 10 lat podwoiliśmy poparcie u młodych.

Przyszłość rysuje się w świetlanych barwach. Według prognoz m.in. Antoniego Dudka, społeczeństwo będzie w najbliższych latach szło w stronę szeroko pojętej lewicowości. To również oznacza więcej socjalistów. Ale co to oznacza dla nas – socjalistów? W raz ze wzrostem popularności lewicy jako takiej wzrośnie odsetek socjalistów wśród młodych, a to wielka szansa dla PPS oraz Młodych Socjalistów PPS.

Jako działacz Młodych Socjalistów PPS sam zauważam wzrost zainteresowania socjalizmem. Coraz więcej osób interesuje się naszą działalnością, a co za tym idzie – przybywa członków MS oraz samej PPS. Wygląda na to, że młodzi coraz częściej zaczynają wierzyć w socjalizm. Odczarowujemy klątwę ostatnich 30 lat, kiedy przez potężny wysiłek prawicy doszło do przejęcia młodzieży przez środowiska narodowe. Wracamy na dobre tory.

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry