Stanowisko PPS ws. referendum migracyjnego

Prawicowy rząd PiS chce przeprowadzić referendum, w którym polscy obywatele odpowiedzą na pytanie: „Czy zgadzasz się na przymusową relokację nielegalnych imigrantów z terenu UE?

Po co pytać, jeżeli znamy odpowiedź? Referendum przy tak postawionym pytaniu jest zbędne, gdyż, jak wskazują sondaże i prezentowane opinie społeczeństwa, nie ma zgody na to rozwiązanie.

Unia Europejska czeka na argumenty w debacie i spodziewa się dojścia do konsensusu w dialogu między państwami członkowskimi. Tymczasem prawicowy rząd PiS upatruje w referendum sposób na manipulację wynikiem wyborów.

Dlatego Polska Partia Socjalistyczna oczekuje od polskich polityków włączenia się w rzetelną unijną debatę na temat migracji. Jeżeli pozostaniemy przy prawicowej narracji, że UE to jedynie „związek niezależnych państw o wspólnym interesie gospodarczym”, pozostaniemy sami.

Polska Partia Socjalistyczna oczekuje od krajów Unii Europejskiej skutecznej polityki asymilacyjnej wobec imigrantów, uchodźców i pracowników zapraszanych na lokalne rynki pracy, której skutkiem będzie zgodne i pokojowe współistnienie ludzi o różnych kulturach.

Asymilacja nie polega na wspólnym jedzeniu bagietki z szynką, lecz na wzajemnym zrozumieniu i akceptacji.

(-) Wojciech Konieczny

Wojciech Konieczny
Przewodniczący Rady Naczelnej
Polskiej Partii Socjalistycznej

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry