Stanowisko PPS ws. ustawy powołującej „komisję do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce”

Polska Partia Socjalistyczna z oburzeniem przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez Prezydenta RP ustawy o powołaniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Ustawa ta narusza zapisy Konstytucji RP, łamie standardy demokratyczne i normy parlamentarne.

Powołanie do życia organu, który ma jednocześnie uprawnienia prokuratorskie, śledcze i sądownicze, a jego członkowie są zwolnieni z odpowiedzialności za swoją działalność, a także mogą używać narzędzi prawnych i administracyjnych, które im nie przysługują, jest skandaliczne.

Jeżeli w Polsce istniały lub istnieją wpływy rosyjskiej agentury, władza PiS miała dwie kadencje do ścigania i neutralizowania tego procederu przy pomocy odpowiednich służb i organów państwa. Prawdziwym celem działania tzw. Komisji jest infiltracja i eliminacja osób nieprzyjaznych obozowi władzy. Dzieje się to kilka miesięcy przed wyborami do Sejmu RP. PPS nigdy nie weźmie udziału w takiej sprzecznej z prawem działalności.

Skutkiem nielegalnej działalności takiej komisji dojdzie do naruszenia praw osób przeciwnych budowaniu przez PiS autorytaryzmu. Nie będziemy czekać na sprawiedliwość jak w przypadku procesu brzeskiego, 90 lat. Sądem, który oceni działania prominentnych polityków, prezydenta premiera i innych jest Trybunał Stanu.

(-) Wojciech Konieczny

Wojciech Konieczny
Przewodniczący Rady Naczelnej
Polskiej Partii Socjalistycznej

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry