Porozumienie wyborcze polskiej lewicy podpisane

52714853109_dfe4e76420_o

Wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

W imieniu PPS porozumienie podpisali przewodniczący Rady Naczelnej PPS, Senator RP Wojciech Konieczny i wiceprzewodniczący RN PPS Bogdan Chrzanowski. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Senatu RP 27 lutego 2023 roku.

Po akcie podpisania porozumienia miała miejsce konferencja prasowa z udziałem sygnatariuszy porozumienia i delegatów partyjnych. Senator Konieczny mówił o roli PPS w ruchu polskiej lewicy oraz o konieczności lewicowej reformy służby zdrowia w celu poprawy sytuacji pacjentów. Bogdan Chrzanowski zwrócił uwagę na problemy rozwarstwienia bytowego i ukierunkowanie partii na humanizm socjalistyczny.

Treść porozumienia

„Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy, widząc zagrożenie dla praw obywatelskich i społecznych, w szczególności prawa do bezpieczeństwa socjalnego, praw pracowniczych, wolności osobistych i równego traktowania, oraz dla wartości europejskich, a także uznając, że wolność, równość i solidaryzm nie mogą być w przyszłości tylko pustymi hasłami, chcą wspólnie wystartować w kolejnych występujących po sobie wyborach tzn. w wyborach do Parlamentu RP, w wyborach samorządowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach na Prezydenta RP.

1.       Przyszły wspólny start jest otwarty dla innych środowisk, organizacji i osób o lewicowych poglądach, akceptujących program wyborczy porozumienia.

2.       Strony porozumienia przyjmują jako generalną zasadę rzeczywisty współudział partnerów koalicyjnych w wyborach przy tworzeniu list wyborczych. Wszelkie zmiany tego ustalenia wymagają zaaprobowania ich przez Sygnatariuszy.

3.       Wszystkie podmioty zgodnie zobowiązują się do wnoszenia wkładu organizacyjnego w ramach prowadzonej kampanii wyborczej oraz pozyskiwania jak najszerszego poparcia społecznego na rzecz wspólnych kandydatów oraz koordynowania swoich imprez wyborczych i wspólne ich prowadzenie.

4.       Sygnatariusze Porozumienia zgodnie postanawiają, że niniejsze porozumienie o wspólnym starcie Lewicy może zostać rozwiązane lub rozszerzone wyłącznie poprzez złożone na piśmie zgodne oświadczenie woli wszystkich stron porozumienia.

5.       Strony Porozumienia deklarują wzajemne wspieranie się w dostępie do mediów i wzajemnego wspierania się w celu propagowania wspólnego programu Lewicy.

6.       Wszelkie kwestie sporne uważa się za rozstrzygnięte, jeśli za konkretną propozycją opowiedzieli się Sygnatariusze, reprezentowani przez ich Przewodniczących lub Współprzewodniczących”

Podstawą decyzji partii jest uchwała Rady Naczelnej z 5 lutego 2023 roku.

Treść uchwały

„1. Zdając sobie sprawę z zagrożenia płynącego z dalszych rządów prawicy, Polska Partia Socjalistyczna ponownie wzywa ugrupowania opozycji demokratycznej do współpracy z PPS przy jak najszybszym utworzeniu listy wyborczej zjednoczonej opozycji do wyborów parlamentarnych w 2023 roku. oraz wypracowania stosownego porozumienia.

2. Dostrzegając upływający czas i brak konstruktywnych prac nad powołaniem listy zjednoczonej opozycji w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, Polska Partia Socjalistyczna wyraża wolę współpracy z partiami: Nowa Lewica, Lewica Razem, Unia Pracy i akceptuje treść porozumienia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały. Rada Naczelna upoważnia Przewodniczącego RN PPS do podpisania porozumienia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały.

3. Porozumienie może zostać wypowiedziane przez Polską Partię Socjalistyczną w przypadku utworzenia wspólnej listy zjednoczonej, demokratycznej opozycji.

4. PPS zastrzega sobie pełną autonomię we wskazywaniu swoich kandydatów do poszczególnych wyborów.

5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.”1

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry