Niepodległość i socjalizm w XXI wieku. Priorytety PPS stale aktualne

Zrzut ekranu 2022-03-12 121449(1)
AUTOR

Dwa słowa, “niepodległość i socjalizm”, prowadzą Polską Partię Socjalistyczną od 130 lat. W PPS nieprzerwanie działamy po to, żeby urzeczywistnić te dwie ważne idee. Co więcej, tak jak tow. Daszyński, uważamy że socjalizm i niepodległość są ze sobą nierozerwalnie połączone.

Niepodległość jest koniecznym warunkiem socjalizmu. Mieszkańcy naszego kraju muszą decydować o swoim losie i o kształcie naszego ustroju gospodarczego. Chcemy aby w Polsce istniał przemysł, a nie tylko usługi. Chcemy żeby nasze rolnictwo było nastawione na suwerenność żywieniową i produkcję lokalną. Żeby ochrona zdrowia była bezpłatna i powszechna, a szkolnictwo skuteczne i dobrze dofinansowane.

Nie ma pełnej niepodległości bez socjalizmu. Polska to kraj, w którym majątek decyduje o czyjejś wartości jako człowiek. Wobec tego żyjemy w państwie, w którym większość społeczeństwa jest podległa bogatej mniejszości. Ludzie pracy w Polsce (99% naszego społeczeństwa) nie są ludźmi niepodległymi – jeszcze nie mogą decydować o kształcie naszego prawa i społeczeństwa.

Celowo używam słowa “jeszcze”. Wiem, że nadchodzi lepszy czas, kiedy państwo zacznie słuchać potrzeb większości obywateli. Ten czas jeszcze nie nadszedł, bo nie jesteśmy wystarczająco zorganizowani. Ruch robotniczy musi rosnąć na sile oraz działać wspólnie. Nie ma czasu na przepychanki, kiedy walczymy o dwie najważniejsze sprawy – niepodległość i socjalizm.

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry