Łódź: Spotkanie o historii PPS z wykładem Andrzeja Ziemskiego

IMG_20220930_171325

W dniu 30 września 2022 roku w Łodzi odbyło się spotkanie dotyczące historii i dorobku PPS zorganizowane przez Komisję Historyczną w ramach obchodów 130-lecia PPS.

Wprowadzenia do dyskusji dokonał przewodniczący Komisji Historycznej PPS, dr Andrzej Ziemski. Przedstawił on w swym wystąpieniu dorobek PPS w zakresie problemów związanych z walką o niepodległość Polski, szczególnie w okresie do 1918 roku, jak również w zakresie walki o prawa pracowników i sprawiedliwość społeczną w całym okresie działania partii.

Wygłoszony referat ukazywał ewolucję myśli politycznej PPS, jako ideowej partii polskiej lewicy, która na przestrzeni swej historii wykazywała się trwałością poglądów i programu oraz konsekwencją w realizacji celów społecznych i politycznych.

W trakcie dyskusji, w której uczestniczyli przedstawiciele organizacji PPS z Łodzi, Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza i Warszawy, wskazywano na aktualność historycznych celów sformułowanych przez założoną w 1892 Polską Partię Socjalistyczną, szczególnie w dobie kryzysu kapitalizmu w jego neoliberalnej wersji i ogromnego zubożenia i zagrożenia perspektyw dla ludzi pracy.

W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PPS – Bogdan Chrzanowski. Spotkanie prowadziła Monika Chowańska – członkini Prezydium Rady Naczelnej PPS, działaczka PPS w Łodzi.

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry