Stanowisko PPS ws. strajku pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zgodnie z duchem Kodeksu Pracy, obarczanie pracowników dodatkowymi obowiązkami musi być rekompensowane. Dlatego Polska Partia Socjalistyczna popiera postulaty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na których są nakładane dodatkowe obowiązki bez należytej rekompensaty.

Władze ZUS na usprawiedliwienie swoich antypracowniczych działań przywołują punkt wewnętrznego regulaminu, który nakazuje pracownikom Zakładu wykonywać poza wymiarem czasu pracy “inne polecenia przełożonych”. Jest to sprzeczne z logiką prawa pracy, gdyż daje nieograniczoną możliwość wykorzystywania podwładnych. Związek zawodowy „Związkowa Alternatywa” zarzuca takie działania dyrekcji ZUS i zapowiada akcję strajkową.

Reakcją dyrekcji ZUS na pracowniczy protest było dyscyplinarne zwolnienie liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym, Ilony Garczyńskiej, pod absurdalnym zarzutem psucia wizerunku ZUS. Za wizerunek ZUS odpowiada dział public relations – nie związkowcy, których rolą jest ochrona praw pracowniczych.

Podpisujemy się pod postulatami związkowców dotyczącymi płac pracowników ZUS. Żądamy przywrócenia do pracy zwolnionej liderki związku.

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry