„Niech się święci 1 Maja”: Wiec Pierwszomajowy PPS w Warszawie

IMG_4028

1 Maja o 10:00 na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz licznych przedstawicieli Polskiej Partii Socjalistycznej, jej Rady Naczelnej i organów lokalnych, uczestniczyli goście: Unia Pracy, SDPL, Związkowa Alternatywa oraz jej przewodniczący Piotr Szumlewicz, posłanki i posłowie Koła Parlamentarnego PPS, reprezentantki Inicjatywy Feministycznej oraz mieszkańcy stolicy.

Jako pierwszy przemawiał Przewodniczący Wojciech Konieczny. W swojej wypowiedzi przywoływał wysiłki PPS w budowaniu demokratycznego i uczciwego porozumienia w środowisku lewicowym.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa, w swoim przemówieniu krytykował antypracowniczy charakter obecnego rządu, zwracając uwagę na obecny brak Ministerstwa Pracy w Polsce. „Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który nie ma ministra pracy!” – mówił Szumlewicz.

Zgromadzeni złożyli wieńce pod kamieniem pamięci robotników, którzy w 1904 roku walczyli na Placu Grzybowskim o niepodległość Polski i prawa pracownicze. Pierwsza kwiaty złożyła Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Następnie Wojciech Konieczny, Joanna Senyszyn i Andrzej Rozenek w imieniu Koła Parlamentarnego PPS, przedstawiciele Unii Pracy, Porozumienia Socjalistów i PPS Warszawa.

Po uroczystości na Placu Grzybowskim, część osób udała się pod Cytadelę Warszawską, gdzie Koło Parlamentarne PPS wraz z przedstawicielami Unii Pracy uczciło pamięć socjalistów poległych w miejscu straceń. Pozostali uczestnicy udali się na ulicę Warecką, gdzie przed wojną mieściła się redakcja „Robotnika”, dziennika PPS.

Poniżej fotorelacja z dzisiejszych obchodów:

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry