Warszawa: 117 rocznica demonstracji na Placu Grzybowskim

Test

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Trzeba przypomnieć, że 13 listopada 1904 roku Organizacja Bojowa PPS, której przewodził Józef Piłsudski, zorganizowała na Placu Grzybowskim w Warszawie robotniczą demonstrację przeciw tzw. brance polskich rekrutów przez armię carską na wojnę Rosji z Japonią. Demonstracja zakończyła się krwawym starciem robotników warszawskich z Kozakami, w wyniku czego śmierć poniosło 6 robotników, kilkuset zostało rannych. Były straty również po stronie rosyjskiej.

Podczas składania kwiatów głos zabrali: przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny i członek kierownictwa Nowej Lewicy, europoseł prof. Bogusław Liberadzki.

W manifestacji, która zebrała kilkadziesiąt osób, uczestniczyli m.in. członkowie organizacji warszawskiej PPS, przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego, przedstawiciele Porozumienia Socjalistów, grupa członków Organizacji Młodzieżowej PPS oraz mieszkańcy Warszawy.

Odśpiewano hymn PPS – Czerwony Sztandar, a na zamknięcie uroczystości Warszawiankę 1905 roku.

Polska Partia Socjalistyczna od 2004 roku aktywnie obchodzi rocznicę robotniczej demonstracji na Placu Grzybowskim w dniu 13 listopada 1904 roku. W roku 2004 Rada Naczelna PPS powołała Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Rewolucji 1905 roku z prof. Krzysztofem Dunin-Wąsowiczem na czele. Z inicjatywy PPS w roku 2020 Senat RP przyjął Rezolucję z okazji 115 rocznicy Rewolucji 1905 roku. Treść Rezolucji Senatu była publikowana w mediach, m.in. na łamach „Przeglądu Socjalistycznego” i odczytana w dniu 13 listopada 2021 roku na Placu Grzybowskim.

Kamień pamięci demonstracji z 13 listopada 1904 roku, znajdujący się przy Placu Grzybowskim w Warszawie

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry