Łódź: 101. rocznica wojny 1920 roku

W województwie łódzkim uczciliśmy 101. rocznicę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

W Piotrkowie Trybunalskim hołd poległym oddał wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej tow. Bogdan Chrzanowski, który wraz z przedstawicielami miasta, piotrkowskimi stowarzyszeniami i organizacjami złożył wiązankę na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W Łodzi, Koło PPS Łódź Widzew odwiedziło groby bohaterów wojny 1920r, w tym Aleksandra Napiórkowskiego. 
Napiórkowski pseudonim Stefan, członek Rady Naczelnej i Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS, poseł na Sejm, wydawca „Łodzianina”, organizator i dowódca Milicji Ludowej, przewodniczący OKR Łódź, w randze porucznika, brał udział w walkach od lipca 1920 r. 
Ranny 18 sierpnia 1920 podczas szarży szwadronu ułanów, którym dowodził.  Zmarł tego samego dnia.

Marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński, otwierając posiedzenie w dniu 29 października 1920 poświęcił swe wystąpienie Napiórkowskiemu stwierdzając: „zginął jak żył, w sumiennym spełnieniu obowiązku wobec Ojczyzny. Jego piękna karta życiowa nieodłącznie pozostanie związana z historią pierwszego Sejmu Polskiego”. 
Aleksander Napiórkowski pośmiertnie awansowany do stopnia rotmistrza, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych. Uhonorowany Odznaką Pamiątkową „Pierwszej Kadrowej”.

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry