Przemówienie: Sen. Konieczny za interesem polskich rolników

5f745f768fae7_o_full

Przemówienie Senatora RP Wojciecha Koniecznego wygłoszone 5 sierpnia 2021 roku na 28. posiedzeniu Senatu RP X kadencji, ws. punktu 16. obrad: Ustawa o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Ustawa o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw, mimo iż zasadniczo dobra, ma jednak kilka wad. Szereg informacji dla kontekstu – w Polsce od ponad 30 lat ma miejsce stopniowa konsolidacja gospodarstw rolnych, dziś jesteśmy w sytuacji, w której rolnicy coraz częściej nie mogą utrzymać się ze swoich gospodarstw i są zmuszani sprzedawać je wielkim korporacjom. Dlatego proponowana możliwość uzyskania dotacji na składki przez zrzeszenia i organizacje skupiające małe gospodarstwa rolne jest pozytywnym pomysłem i może pośrednio spowolnić proces wykupu drobnych, polskich gospodarstw rolnych. Martwi jednak włączenie na listę podmiotów otrzymujących dotacje tzw. zrzeszeń pracodawców rolnych. Są to w znacznej większości organizacje, które nie potrzebują żadnych dotacji, a już na pewno nie ministerialnych – reprezentują one interesy bogatych firm, właśnie tych, które dziś przejmują gospodarstwa od polskich rolników. Niestety często są to podmioty łamiące zasady zrównoważonej gospodarki rolnej, wyzyskujące swoich pracowników zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych i przyczyniające się do degradacji środowiska.

Niepokojąca jest też kolejna kwestia, mianowicie w ustawie zawarta jest de facto otwarta furtka do dotowania organizacji zrzeszających właścicieli ferm futerkowych i ubojni przemysłowych. Nie ma żadnej potrzeby, by stawiać te podmioty w świetle prawa na równi z polskimi rolnikami i organizacjami zrzeszającymi ich. Prawda jest taka, że duże firmy mają w Polsce liczne przywileje, a przemysł futrzarski i mięsny jest niezwykle bogaty. Te przedsiębiorstwa nie potrzebują dotacji – wręcz przeciwnie, powinniśmy ograniczać ich negatywny wpływ na stan polskiego rolnictwa.

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry