Warszawa: Obchody 116. rocznicy śmierci Stefana Okrzei

IMG_4326_jpg

21 lipca to 116. rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Stefan Aleksander Okrzeja ps. „Witold”, „Ernest” (ur. 3 kwietnia 1886 we wsi Dębe, zm. 21 lipca 1905 w Warszawie) – robotnik, członek PPS i Organizacji Bojowej PPS, działacz niepodległościowy i socjalistyczny. Schwytany przez policję w trakcie zamachu na cyrkuł policyjny na Pradze. Akcja ta była elementem zamachu OB PPS na oberpolicmajstra Karla Nolkena. Okrzeja został skazany na śmierć i powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej. Po śmierci stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych.

Polska Partia Socjalistyczna uczciła pamięć tego wybitnego działacza naszej partii i bojownika o odrodzenie Polski, uroczystością w miejscu stracenia Okrzei na stokach Cytadeli Warszawskiej w rocznicę śmierci.

Delegacja PPS wraz z tow. przewodniczącym RN PPS Senatorem Wojciechem Koniecznym złożyła wiązanki kwiatów w miejscu stracenia Stefana Okrzei. Kwiaty złożyli także przedstawiciele OKW z przewodniczącym tow. Cezarym Żurawskim, Koło Bielany z przewodniczącym tow. Kacprem Wężykiem i Koło PPS Żolibórz z przewodniczącym tow. Ryszardem Dzieniszewskim, sekretarzem RN PPS.

Wraz z nami w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Nowej Lewicy, pani Agnieszka Laferi oraz przedstawiciele Młodej Lewicy.

Dowiedz się więcej o PPS

Walczymy o lepszą Polskę dla nas wszystkich

Przewiń do góry