Ogólnokrajowe obchody Dnia Zwycięstwa

Łódź

Koło PPS Łódź Widzew uczciło dzisiejsze święto, Narodowy Dzień Zwycięstwa, złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi. Kwiaty złożyła delegacja naszego koła, m in przewodniczący Koła, pełniący jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Prezydium RN PPS, tow. Marek Jabłoński. Tym symbolicznym gestem chcieliśmy oddać hołd wszystkim Poległym, którzy oddali swe życie w walce z hitlerowskimi Niemcami.

Narodowy Dzień Zwycięstwa w dniu 8 maja obchodzimy od 2015 r na mocy ustawy podpisanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Warto też przypomnieć, że Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi jest najstarszym takim miejscem w Polsce. Grób pod nazwą Pomnik Nieznanego Żołnierza, został odsłonięty 22 marca 1925 r.

W uroczystości brali udział: Minister Pracy i Opieki Społecznej Franciszek Sokal, Marszałek Sejmu RP Maciej Rataj, Minister Spraw Wojskowych gen. Dywizji Władysław Sikorski oraz gen. Józef Haller. Okolicznościową mszę celebrował Biskup Wincenty Tymieniecki.

Pomnik został zniszczony przez niemieckiego okupanta jesienią 1939, następnie odbudowany po wojnie w listopadzie 1946 r. Od początku jest to miejsce wielu patriotycznych uroczystości.

Dzisiejsza 76 rocznica zakończenia II Wojny Światowej zmusza, jak zawsze, do refleksji i zadumy. Niech pamięć o przelanej w tamtym czasie krwi i okrucieństwie pozostanie dla nas ostrzeżeniem.

Nigdy więcej wojny!

Kujawsko-pomorskie

8 maja przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiej RW PPS i Stowarzyszenia KURSK złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczny znicz na nowym cmentarzu w Strzelnie pod Pomnikiem oddającym „Cześć poległym bohaterom” wyzwolicielom tej ziemi spoczywającym we wspólnej mogile, jako dowód pamięci i szacunku poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

Jerzy Kołomyjec
Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej PPS

W dniu dzisiejszym przypada 76. rocznica zakończenia II wojny Światowej, w której udział wzięła sformowana na terenie ZSRR 1. Dywizja Piechoty im. Generała T. Kościuszki po dowództwem gen. Zygmunta Berlinga. To ważna dla Wojska Polskiego i naszego Narodu data, przypominająca o okropnościach II wojny światowej i czynie zbrojnym Polaków na wszystkich frontach tej wojny.
Rocznica przypomina wszystkim, że pierwszy zorganizowany wysiłek wyzwalania Polski spod okupacji hitlerowskiej narodził się na terenie b. ZSRR w roku 1943 z udziałem tysięcy Polaków, którzy znaleźli się na tych terenach w wyniku skomplikowanych okoliczności, jakie przyniosła II wojna światowa. Słuszna logika dziejów wskazywała wówczas, że najkrótsza droga do Polski prowadzi na zachód. Okazała się ona najbardziej realna, pomimo podejmowania innych działań, gdzie bohaterstwo Polaków na froncie południowym i zachodnim przeszło do historii Europy.
Polska Partia Socjalistyczna w rocznicę ważną dla Polski, zwraca uwagę na niegodne, niesprawiedliwe i niezgodne z rzeczywistymi faktami historycznymi traktowanie polskich żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej przez aktualnie rządzących. Prezentowana narracja historyczna nie jest rzetelna, ma wyłącznie wymiar propagandowy. Wiemy wszyscy, że polska krew podczas tej wojny lała się równo i na Wschodzie i na Zachodzie Europy. Wszystkim polskim bohaterom należny jest równy szacunek, uznanie i pamięć.
Polska Partia Socjalistyczna przypomina, że w okresie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 organizowała na terenie kraju różne formy ruch oporu, mobilizowała społeczeństwo do walki o odzyskanie wolności i niepodległości. Do historii przeszły takie formacje jak: Czerwoni Kosynierzy w Gdyni, Robotnicze Bataliony Obrony Warszawy, Polscy Socjaliści, Gwardia Ludowa WRN, oddziały dywersyjne RPPS oraz oddziały socjalistów w Powstaniu Warszawskim.
Zwracamy uwagę, że wielu Polaków jest dziś zdezorientowanych w sprawach historii najnowszej. Wielu nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto wywołał II wojnę światową, kto był jej sprawcą, a kto ofiarą. Historia jest dziś narzędziem propagandowym w ręku rządzących, a nie obiektywnym instrumentem wychowawczym, wskazującym młodzieży źródła naszych sukcesów i klęsk narodowych.
W tym symbolicznym dniu z szacunkiem pochylamy się nad grobami i pomnikami żołnierzy wschodniego frontu II wojny światowej, w którym Polacy mają swój znaczący udział.
Wyrażamy ogromny szacunek Polakom o żołnierzom Armii Czerwonej poległym w trakcie wyzwalania naszych ziem, a szczególnie o wyzwolenie miasta Strzelna.

Piotrków Trybunalski

W Dniu Zwycięstwa delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej, Nowej Lewicy i Partii Razem pamiętając o ofiarach i daninie krwi jaką złożyli wyzwoliciele państw okupowanych złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności Bohaterom walk za Polskę i Lud.

Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.

Piotrkowska Lewica oddała tym aktem Hołd wszystkim wybawicielom państw Europy spod jarzma niewoli okupantów niemieckich faszystów.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Poznaj socjalistów!

PPS jest najstarszą partią polityczną w Polsce. Poznaj nasze dążenia i cele: działania parlamentarne, manifestacje i nie tylko. Od 1892 roku do dziś.

Przewiń do góry