W sobotę 12 maja mija 83 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego - dla najstarszych towarzyszy odtwarzających PPS w kraju w latach 80/90 XX w. - znanego też z okresu jego walki o Niepodległość i Socjalizm pod najpopularniejszym pseudonimem tow. „Wiktor”. Z tej okazji przedstawiciele kół PPS Żoliborza i Mokotowa złożyli wieniec pod głazem - pomnikiem pamięci z tablicą upamiętniającą uroczystości pogrzebowe z 1935 roku w Parku im. marszałka Józefa Piłsudskiego w miejscu dawnego warszawskiego lotniska przy ul. Batorego.

 W tradycji odradzającej się PPS - pierwszego wspomnienia tej rocznicy dokonali wspólnie PPS -WRN, PPS-11 i b. PSL-Wyzwolenie - w maju 1993 roku na uroczystym skromnym zebraniu okolicznościowym w 58 rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego - głównego twórcy i Naczelnika Odrodzonego Państwa Polskiego w ramach Koła Weteranów PPS w Domu Kultury spółdzielni WSM na Żoliborzu. Wtedy też rozwiązano warszawski oddział frakcji PPS- WRN w duchu jedności socjalistów, którzy znowu powinni stanąć w ruchu odbudowy kraju. Był to dobry ruch polityczny weteranów PPS w obliczu zapaści gospodarczej kraju i przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi . Rysujące się porozumieniem z ludowcami dało na jesieni zwycięską koalicję SLD – PSL przywracającą normalność gospodarczą Polski .

 W pamięci tkwią z tej uroczystości wspomnienia weteranów o kulisach oporu w sprawie pochowania marszałka Piłsudskiego w krypcie na Wawelu jako konfrontację z hierarchią krakowską. Jak wspominali , dopiero nacisk prasowy PPS i środowisk weteranów OB PPS, POW, legionistów oraz ludzi PSL – Wyzwolenie jadących specjalnymi pociągami z całego kraju do Krakowa na uroczysty pogrzeb zmienił ten opór . Pozwoliło to zrealizować tak ogromnie wyczuwalną wolę większości narodu - że nawet protesty popierającej hierarchię endecji były zbyt małe i złożono zwłoki marszałka w krypcie na Wawelu.

 

Małgorzata Białek i Ryszard Dzieniszewski