Z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości podmioty uczestniczące w Warszawskich Spotkaniach Lewicy składają serdeczne życzenia i gratulacje wszystkim spółdzielcom warszawskim.

      Rozwój i sukcesy spółdzielczości sprawiły, że stała się ona jednym z bardziej masowych i ważnych ruchów społecznych XX wieku. Poza efektami ekonomicznymi spółdzielczość rozwija świadomość społeczną członków dzięki ich uczestnictwu w samorządzie spółdzielczym.

        W latach trzydziestych w Polsce spółdzielnie zrzeszały ponad 3 mln. członków. Spółdzielczość stanowiła znaczną siłę ekonomiczną. Działalność oświatowa, kulturalna i społeczna prowadzona przez spółdzielnie była istotnym elementem postępu społecznego i awansu życiowego tysięcy młodych ludzi w okresie międzywojennym. W rozwoju spółdzielczości mieli poważny udział polscy socjaliści z Polskiej  Partii Socjalistycznej oraz inne ugrupowania lewicy.

Do  historii  stolicy  wpisali  się  spółdzielcy  stanowiący  w 1939 roku  znaczną  część  Robotniczych  Batalionów  Obrony  Warszawy  i  samopomocy  społecznej,  uczestnicy  konspiracji  a  w  1944 roku  liczni  obrońcy  Woli,  Ochoty, Mokotowa i  Żoliborza. 

 

Dziś, gdy we współczesnym neoliberalnym kapitalizmie egoizm, indywidualizm i utrata więzi z innymi ludźmi są wszechobecne, samorządność lokalna, w tym samorządność spółdzielcza  powinna  być częścią innego świata. Świata, w którym ludzie wspólnie rozwiązują swoje wspólne problemy i  dbają o wspólne interesy.

Spółdzielczość jest lewicy szczególnie bliska, ponieważ w jej  założeniach leży współposiadanie majątku produkcyjnego lub rzeczowego, czyli też budynków i gruntów,  którym zarządzają  użytkownicy tego majątku. W sektorze tym najpełniej realizowana jest zasada równowagi pomiędzy kapitałem i pracą. Wszyscy mają prawa i wszyscy obowiązki świadczenia na rzecz spółdzielni. Samoorganizacja spółdzielców wpływa na poszanowanie wspólnego mienia, sprzyja działalności  społecznej, kulturalnej i wychowawczej. Celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb, a nie osiągnięcie zysku. Wynaturzenia, które powstały w ruchu spółdzielczym to nie powód do jego likwidacji lecz konieczność powrotu do korzeni.

Wszelkie dotychczasowe próby „uzdrowienia” spółdzielczości zmierzały i nadal zmierzają do jej stopniowej prywatyzacji, a nie powrotu do idei spółdzielczości.

Trzeba przywrócić sens spółdzielczości jako ważnego elementu rozwijającego współpracę ludzi jako współpracowników  i sasiadów.

 

       Spółdzielczość pracy jest także szansą dla gospodarczego rozwoju Polski i ograniczenia bezrobocia.

Zgadzamy się z międzynarodowym Związkiem Spółdzielczym, że „Spółdzielczość czyni świat lepszym”.

Chcemy wspólnie ze spółdzielcami podjąć działania dla  uzdrowienia spółdzielczości w imię rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju autentycznych więzi  społecznych, szczególnie koleżeńskich i dobrosąsiedzkich w środowiskach spółdzielczych.

 

 

 

Podmioty uczestniczące w Warszawskich Spotkaniach Lewicy:

Polska Partia Socjalistyczna

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Unia Pracy

Ruch odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

Stowarzyszenie „Pokolenia”

Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego

Redakcja Przeglądu Socjalistycznego

OPZZ Mazowsze

Osoby indywidualne