Stanowisko wspólne:

➡️ Polska Partia Socjalistyczna Łódź

➡️ Polska Partia Socjalistyczna Lublin

➡️ Polska Partia Socjalistyczna Gdańsk

 

Pod pretekstem walki z wirusem ASF 12 stycznia 2019 w całej Polsce zaczną się wielkoobszarowe zbiorowe polowania na dziki. Według danych PZŁ zginąć może nawet 210 tys. tych zwierząt. Pomysł pochodzi od Głównego Lekarza Weterynarii, ale był konsultowany i zyskał aprobatę Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ).

Jest to sprzeczne ze stanowiskiem ekspertów. By zwalczyć afrykański pomór świń, potrzebna jest skuteczna bioasekuracja. Depopulacja dzików zaś nie tylko nie pomoże, ale i może spowodować zwiększenie liczby przypadków choroby. Dzikie zwierzęta nie są w stanie zarazić trzody chlewnej bez pośrednika - człowieka.

„Plan eksterminacji dzików na terenie całego kraju w celu walki z ASF to działanie bez podstaw merytorycznych i wbrew wytycznym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Strategii walki z ASF dla Unii Europejskiej” – pisze koalicja Niech Żyją!

 My, socjaliści, słuchamy głosu nauki. Nie popieramy kontynuowania krwawej tradycji zabijania zwierząt dla zabawy, nie uważamy tego za szlachetny sport. Uważamy, że konieczna jest bioasekuracja uniemożliwiająca przeniesienie wirusa ASF do chlewni. Wiemy też, że zwierząt nie interesują granice państw i jeśli wybijemy polskie dziki, to zza wschodniej granicy przyjdą kolejne, korzystając z braku konkurencji polskiej populacji. Istnieją podejrzenia, że na Białorusi jest więcej zarażonych zwierząt, więc ta migracja może spowodować, że w Polsce będzie więcej przypadków zakażenia wirusem.

Dzik ma określone miejsce w ekosystemie. Jego zniknięcie może spowodować dalekosiężne zmiany, których teraz nie możemy przewidzieć. Wszyscy wiemy, jak skończyła się kampania tępienia wróbli w Chińskiej Republice Ludowej - plagą szarańczy i masowym głodem.

Konieczne jest ograniczenie przywilejów myśliwych, gdyż polowania niszczą polską przyrodę. Należy zacząć prowadzić prawdziwie ekologiczną politykę.

 

Mamy nadzieję, że polskie elity postąpią racjonalnie i odwołają decyzję o zbiorowych polowaniach.