W dniu 26 grudnia odeszła na wieczną wartę strażników kultury dr Aldona Gawecka . Jako mieszkanka dzielnicy Żoliborz - odbyła 11 grudnia jak się okazało ostatnie spotkanie z czytelnikami w bibliotece na pl. Inwalidów.
Była prawdziwym animatorem takiego zjawiska socjologicznego jak „spółdzielcza kultura Żoliborska” i szerzej jak „kultura żoliborska” . Urodzona w Wilnie, zamieszkała w Zamościu, w Warszawie, pomieszkiwała też w Paryżu . Jednak Warszawa gdzie jako doktor nauk humanistycznych była wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i duch spółdzielczości z WSM na Żoliborza były jej najpiękniejszym ze światów. Pojęcie jej Żoliborza - „na pięknym brzegu” zawierało w sobie przedwojenne wyzwanie rzucone kapitalizmowi przez kilka dużych spółdzielni mieszkaniowych, epopeję obrony stolicy w 1939 roku, etos najlepszej konspiracji , legendy Powstania, szlachetnych spółdzielczych herosów odbudowy ludowego państwa, działaczy spółdzielczych. Nagrodzona za kształtowanie kultury spółdzielczej przez słynną Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową – przesiąkniętej jej pracę społeczną – zasłużyła sobie też na wdzięczność kilku pokoleń spółdzielców w całym kraju, które posiadają w swoich większych osiedlach domy kultury. Te ośrodki kształtowania się lokalnych grup społeczeństwa obywatelskiego wyrosłe na podglebiu przedwojennych związkowych i socjalistycznych Domów Robotniczych zostały też zaakceptowane w epoce Gomułki a potem Gierka w wielu osiedlach spółdzielczych. Budowane były w PRL jako dobrowolna składka mieszkańców na kulturę. Nie dziwi, że osiedlach spółdzielczych praca milicji czy teraz policji to wypoczynek . O jej pracy najlepiej świadczy zapis na tablicach Regulaminu centralnego parku Żoliborza im. Stefana Żeromskiego. Napis władz dzielnicy ma też hasło – przestrzegajcie zasad porządku w duchu kultury spółdzielczej. Jako wizjoner przekonywała nas – socjalistów związanych z etosem PPS i budową społeczeństwa obywatelskiego ale w odpowiedzialności za państwo, że fundacja Polcul próbuje to wdrożyć. Byliśmy odrębnego zdania co do zgodności tego zespołu z praktyką ale zgadzaliśmy się co do szlachetnych haseł. Też należy docenić Jej wpływ na opinię kulturalnego środowiska stolicy Francji, że Polska widziana przez pryzmat kultury w WSM i wiele innych strukturach ponad 10 milionowego społeczeństwa spółdzielczości mieszkaniowej jest dobry kandydatem do Unii Europejskiej. Żegnaj Aldono dobry duchu kształtowania dobrosąsiedzkich stosunków przesiąkniętych troską o wymagających pomocy .
Żoliborzanin duchem - R Dzieniszewski i grono wdzięcznych Ci społeczników - oraz jak sadzimy - kombatanci z Władkiem Jagiełłą, prof. Andrzejem Nowickim, Bogumiłem Bakusem, dr Genowefą Żwinogrodzką –Wojewodą , Jankiem Mulakiem, prof. Krzysztofem Dunin Wąsowiczem na czele co odeszli już na wieczną wartę.