8 tematycznych dyskusji, przeszło trzydziestu panelistów i kilkaset osób, które przez trzy dni przewinęły się przez kawiarnię Spółdzielni Ogniwo - tak w liczbach można opisać XI Festiwal Nowego Obywatela, który odbywał się w Krakowie w dniach 19-21 maja.
 
Wydarzenie było okazją wymiany poglądów między osobami reprezentującymi szerokie spektrum organizacji i grup lewicowych. Na zaproszenie redakcji kwartalnika "Nowy Obywatel" do Ogniwa przybyli m.in. Anna Grodzka, Justyna Smolińska, Piotr Ikonowicz, Ryszard Bugaj, Adam Ostolski i Jan Śpiewak. Nie brakło również członków krakowskiej organizacji PPS, a jej przewodniczący Marek Tobolewski poprowadził panel dyskusyjny dotyczący plusów i minusów rządowego programu 500+.
 
Wśród poruszanych tematów były również  m.in. dochód gwarantowany, Polska po transformacji, sytuacja kobiet, tożsamość i historia czy chrześcijaństwo wrażliwe społecznie. 
 
Finałowa debata poświęcona była poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czy lewica ma w Polsce przyszłość?”. Odpowiedzi pokazały różnorodność stanowisk, ale też dały sporą nadzieję. - 
Z jednej strony każdy nawołuje o jedność, ale raczej pod swoimi auspicjami i na własnych warunkach. Z drugiej - widać, że lewica ewidentnie nie chce się dzielić na obyczajową i społeczną, lecz ewidentnie ma ambicje połączenie obu obszarów na gruncie krytyki kapitalizmu - podsumował Krzysztof Wołodźko, dyrektor festiwalu.
 
Prócz debat oficjalnych nie brakło nieformalnych dyskusji, nawiązywania nowych kontaktów w kuluarach i przeciągających się do późna imprez integracyjnych. Artystycznie Festiwal dopełnił występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego oraz projekcja filmu "Free Lunch Society" poświęconego dochodowi gwarantowanemu.
 
Marek Tobolewski

  Jesteśmy na FB i YouTube                                                    Profil OKW na FB