Stanowiska RN

w sprawie protestów w Warszawie

z dnia 10 sierpnia 2020 roku

Polska Partia Socjalistyczna uważa, że ostatnie protesty i reakcja policji wynikają z faktu, że polski prawicowiec sprawia wrażenie, iż boi się wszystkiego: uchodźców, LGTB, gender, Niemców, Rosjan, spisku Brukseli, elit, Grety Thunberg, rozpadu rodziny, upadku Kościoła, terrorystów. Swój lęk leczy wiarą, że silna ręka władzy jest w stanie na zawsze ukoić jego lęki, a odmawianie praw ludziom inaczej myślącym jest na nie cudownym lekarstwem.

W sprawie drugiej tury wyborów Prezydenta RP

Przyjęliśmy wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich z niezadowoleniem i niepokojem o losy naszego państwa.

Dwunastego lipca staniemy przed wyborem, między pełzającą autokracją Zjednoczonej Prawicy a turbo kapitalizmem prezentowanym przez Platformę Obywatelską. Jakiekolwiek wskazanie na dany obóz polityczny umacnia tylko hegemonię zabetonowanego układu, zwanego duopolem POPiSu.

Lewica, która będzie chciała w przyszłości być znaczącym punktem odniesienia dla większości społeczeństwa nie może sobie pozwolić na brak własnego zdania i własnej drogi działania. Musimy zająć się kwestiami organizacji własnych struktur, swoich propozycji programowych.

Weźmiemy udział w drugiej turze wyborów, gdyż jest to nasz obywatelski obowiązek, lecz żaden z kandydatów nie zasługuje w naszej opinii na poparcie. Pozostawiamy tę decyzję naszym członkom. Podejmą ją zgodnie z własnym rozsądkiem i troską o los Ojczyzny.

 

Prezydium RN PPS
6 lipca 2020

Przewodniczący RN PPS
(-) Wojciech Konieczny

 Szanowny Panie Ministrze, Profesorze,  Doktorze

Przez ostatnie dwa miesiące znaczna część naszego społeczeństwa obdarzyła Pana olbrzymim zaufaniem. Polacy poszukują wiedzy u ekspertów bo chcą postępować racjonalnie w interesie całego społeczeństwa.

W nocy z piątku na sobotę 28 marca 2020 roku przeprowadzono w  sejmie głosowanie nad formą pomocy gospodarczej na czas epidemii. Oficjalne informacje określają wartość pomocy na 212 mld złotych ale wartość ta może być iluzoryczna. Duża część z tej kwoty jest odroczeniem w czasie należności albo zostanie wydatkowana w przyszłych latach. Partie Prawo i Sprawiedliwość wraz z Platformą Obywatelską zaofiarowały bankom 70 mld złotych pomocy a pracownikom zasiłki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz ten posiada obecnie 640 mln złotych. Najprawdopodobniej nie wystarczy to nawet na 3 miesiące działania tarczy. Przewidziane są pewne środki z budżetu państwa i z ZUS dla przedsiębiorstw, które straciły podczas epidemii więcej niż 15% przychodów. Budżet wyłoży 40% wynagrodzenia, 40% zapłaci pracodawca, a pozostała 20% zostanie pracownikowi po prostu odebrana.

Stanowisko Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w swoim wystąpieniu w Senacie wyraził jasno jak PiS pojmuje funkcjonowanie sądownictwa w Polsce. Wg. jego słów do Krajowej Rady Sądownictwa desygnowano sędziów sprzyjających pomysłom PiS na  model sądownictwa w Polsce. Stwierdzenie w stosunku do opozycji, że jak wygracie wybory to desygnujecie swoich sędziów dobitnie podkreśliło zamiar skrajnego upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ponieważ to KRS decyduje o wyborze i awansach sędziowskich oznacza to zamiar obsadzenia sądów własnymi sędziami.

  Jesteśmy na FB i YouTube                                      Profil OKW na FB