Przy okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warto przypomnieć o znaczącym udziale PPS w pomocy dla zydów w getcie.
PPS z uwagi na swoją tradycję miała ze wszystkich działających przed wojną partii najlepsze kontakty z działaczami żydowskimi . Od samego początku okupacji ukrywano działaczy związkowych, sportowych, samorządowych i członków Bundu.
Przykładem jest współpraca ze Szmulem Zygelbojmem w pomocy związkowcom żydowskim w zdobyciu nowych miejsc pracy , dokumentów legalizacyjnych , miejsc ukrycia itp. . Tablica jego pamięci jest umieszczona na Muranowie na ścianie budynku na skwerze jego imienia.
W miarę odseparowywania ludności żydowskiej w getcie pośpieszono z dostarczaniem lekarstw dla szpitali w getcie o czym informuje tablica pamięci dr Luby Blum – Bieleckiej na znaczącym dla PPS i świata pracy w II RP - Budynku Kasy Chorych na ul. Mariańskiej 1. Na uwagę zasługuje poświęcenie Maryny Falskiej , załozycielce wzorcowego domu dziecka w II RP na Bielanach, przechowującej w okupację w tym „Naszym Domu” szereg żydowskich dzieci przemieszanych z polskimi .
Również współtwórca Naszego Domu - Janusz Korczak był wspomagany po zamknięciu go w getcie w Donu Sierot na ul. Śliskiej przez członków PPS . W dokumentacji zbrodni hitlerowskich zasłużyli się fotografowie z rodziny Banslebenów robiąc nielegalne odbitki z wywoływanych zdjęć z aparatów żołnierzy niemieckich . Zdjęcia były później ważnym dokumentem historii dla muzeum Yad Vashem . Członkowie rodziny zapłacili za to najwyższą cenę - aresztowani po upadku Powstania Warszawskiego .
Ważnym zadaniem było dostarczanie żywności i informacji prasowej przez organizacje warszawskie : PPS - WRN dla byłych sportowców i oficerów rezerwy z Żydowskiego Związku Wojskowego pod dowództwem Pawła Frenkla - tunelem przebitym w piwnicach w rejonie ul. Konwiktorskiej ze Starego Miasta przez byłych pracowników redakcji „Robotnika” późniejszych bohaterów kompanii „ Bończa” w walce powstańczej na Starówce . Informuje o tym tablica na budynku Muranowska 1 skupiając się głównej na pomocy w powstaniu w getcie w 1943 roku dniach 19 -22 i 27 – 28 kwietnia. Pomoc świadczona była również przez komórki PS / RPPS dla pokrewnych środowisk robotniczych w fabrykach i ośrodkach samopomocy, w tym dla inteligencji żydowskiej . Odzwierciedleniem tego faktu jest ulica mec. Berensona na Białołęce oraz ulica i tablica poświęcone dr Próchnikowi przy ul Kraińskiego w WSM na Żoliborzu. W trakcie powstania w getcie wojskowe akcje odciążające przeprowadzały małe oddziały RPPS od strony ul Miodowej i od strony ul. Powązkowskiej pod dowództwem tow. Jana Mulaka . Dużą akcję ratowania dzieci żydowskich, w skali odnotowanej w świecie, we współpracy ze związkowcami - tramwajarzami z PPS przeprowadzała Irena Sendlerowa głównie w rejonie gmachu sądów na Lesznie (obecnie ul. Solidarności). Jej pamięci są poświecone tablice na ul. Pawińskiego 2 na Ochocie i na budynku na ul. Ludwiki ma Woli, oraz aleja prowadzaca od ul. Anielewicza do muzeum Polskich Żydów POLIN na Muranowie. - Akcje ratowania Żydów, największą w okupowanej Europie, zorganizowała organizacja Żegota z Julianem Grobelnym z PPS na czele. Informuje o tym tablica przy bramie budynku na ul. Żurawiej 24. Przy pomocy strażaków z AK i pracowników miejskich, pod kierunkiem znanego działacza PPS i spółdzielczości mieszkaniowej inż. Aleksandra Ostrowskiego , wyprowadzono z getta w trakcie postania dzieci żydowskie- kanałem ściekowym do kościoła na Marymoncie. W akcji tej brał między innymi udział młody dr Janusz Ostrowski z bratem - stosując po raz pierwszy „ technikę kanałów” , zastosowaną później w Powstaniu Warszawskim. W trakcie Powstania Warszawskiego oddział Jana Fotka przejął od batalionu „Zośka” wyzwolona z „Gęsiowki” grupę Żydów z krajów okupowanej Europy tworząc z nich oddział budowy barykad i odgruzowania domów na walczącej Starówce.
Na podstawie kilku pozycji historycznych – Komisja Historyczna PPS - Ryszard Dzieniszewski