Na Konferencji z zorganizowanej w 2016 roku przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i w późniejszej publikacji z 2017 roku „Socjaliści Solidarności” w artykule Cezarego Miżejewskiego „Tradycje PPS w opozycji demokratycznej 1956 – 1980” i Tomasza Truskawy „Programy i działania PPS w latach 1987 – 1990” podano pewne interesujące materiały z tych okresów. Ale nawet dyskusja nad referatami nie wyczerpała bogactwa materiału dotyczącego tego blisko 45 letniego okresu w którym w różny sposób podtrzymywały w kraju działania i tradycję różne grupy b. PPS i jak to się miało do wydarzeń po 1989 roku .
Nie ustając w uzupełnianiu tego zagadnienia chcę dodać epizod z 1957 roku, gdy w tle krwawych wypadków w Budapeszcie ekipa W. Gomułki w dniu 15 stycznia 1957 roku wykorzystała „inicjatywę materialną tamtejszego sekretarza W. Kozdry ( z PPR)” do nacisku na okręgowe władze Komisji Porozumiewawczej Stronnictw Politycznych ( ZSL, SD ) w celu wycofania kandydatury Edwarda – Osóbki Morawskiego z listy sejmowej w Lublinie. Z uzupełnień ustnych tow. Edwarda Osóbki - Morawskiego na różnych konferencjach dowiedzieliśmy się , że podobne działania wobec niego podjęto w Warszawie i okręgu Poznaniu. Kto go znał z przemówień - a ja towarzyszyłem jemu w paru po 1990 r. słynął z ciętego polemicznego języka i niesłychanej erudycji mimo blisko 20 lat „epoki zapominania o nim i PPS”.
Jak to się miało do ówczesnej sytuacji ogólnopaństwowej i światowej w 1956/1957 r. potrzebne byłyby wielopłaszczyznowe opracowania historyków. Podniosłem w dyskusji na tej konferencji w 2016 r. fakt wielu „przygotowywanych w okresie stalinowskim” tablic pamięci poległych towarzyszy z PPS - a ufundowanych w Warszawie przez współtowarzyszy PPS w tym krótkim okresie „odwilży” w 1957 roku.
W międzyczasie PRL jedna z grup lewicowych socjalistów z RPPS ( i SOB ) - która podjęła po protestach robotniczych w 1976 roku w Ursusie, Radomiu i Płocku - tych bazach przedwojennej PPS - akcję powołania środowiska kombatantów PPS i zdołała po awanturach zarejestrować „Środowisko żołnierzy RPPS”.
Ale najciekawsze jest spotkanie z 11 września 1981 roku - grupy inicjatywnej : F. Baranowski, J. Cendrowski, W. Jagiełło , E. Hryniewicz w oparciu o Środowisko żołnierzy RPPS w ZBoWiD.
Prawdopodobnie niektórzy inicjatorzy tego spotkania nie przewidzieli aktywnej atmosfery tego prawie 150 osobowego zgromadzenia - wg notatki III Departamentu MSW , informującej o kolejnej próbie powołania partii politycznej o charakterze socjaldemokratycznej ( straszak bo miało być socjalistycznej) .
- Baranowski jeszcze 1990 roku nie potępiał zbrodni służb wewnętrznych PRL a dopiero w obliczu publikacji w 1991 roku przeprosił publicznie co było warunkiem dopuszczenia go do kongresu PPS „o” a zmarł niedługo później.
- Cendrowski – b. wojewoda powojenny i działacz sportowy - był b. schorowany w 1990 r.
- Jagiełło – konspirator z WSM i kapitan PAL, po 1990 r. działacz PPS – WRN i potem koła PPS - Żoliborz , brat Kostka Jagiełły - więźnia Oświęcimia (Auschwitz) , poległego później w akcji pomocy więźniom obozu.
- Hryniewicz - łącznik PS z Służbą Zwycięstwa Polski - pierwszą konspiracją przed ZWZ.
Z przemówieniami na tym zebraniu wystąpili : S. Szwalbe , konspiracyjny prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – współorganizator RPPS , przypominając rocznicę powołania konspiracyjnej organizacji „Polscy Socjaliści” (PS), kombatant pułkownik T. Koral - dowódca oddziału Socjalistycznej Organizacji Bojowej znanej z ataku bombowego na kasyno gestapo w Al. Szucha i organizację ochrony akcji wydobywania dzieci żydowskich z getta w ramach ZWZ ( właściwie AK ) , oraz Edward Osóbka Morawski - b. więzień w II RP, kombatant RPPS, premier rządu KRN, rządu po 1945 roku , dyrektor Polskich Uzdrowisk - najostrzej w swoim stylu stawiający zarzuty pod PPR za zwalczanie PPS a potem pod „adresem PZPR jako całości”. Ponadto agenci MSW rozpoznali kilka osób :
- Krawczyk - b. przewodniczący PPS WRN z Częstochowy , po 1990 r. członek Koła PPS- Śródmieście , S. Macioch - b. działacz PPS i KCZZ , powstaniec - po wojnie - po 1948 r . więzień Rakowieckiej i po 1990 r. - w Kole PPS WRN , po 1990 r. opiekun kombatantów, działacz WSM/WSBM i w Kole PPS Żoliborz.
- Fijałkowski - dowódca sekcji sanitarnej RKPS we wrześniu 1939 r. potem podziemnej KCZZ,
dowódca kompani tramwajarzy OW PPS, dowódca i dziennikarz powstańczy .
- Mulak - dziennikarz przedwojennego „Robotnika”, dowódca PAL - RPPS, dowódca powstańczy, działacz sportowy , słynny trener lekkoatletyczny, po !989 r. w PPS - późniejszy senator- senior RP i przywódca PPS.
Na końcu zebrani ośpiewali „Czerwony Sztandar” o którym w meldunku MSW ( Dep. III ) nie powiedziano, że to Hymn PPS.
Ryszard Dzieniszewski