Ukazał się lutowy numer dwumiesięcznik KURIER - cenionego informatora w spółdzielniach mieszkaniowych Warszawy. Na wstępie Krajowa Rada Spółdzielcza przypomniała, że będziemy obchodzić w dniu 29 października 100 lecie uchwalenia w 1920 roku Ustawy Spółdzielczej . Zawdzięczamy to też takim wybitnym politykom socjalistycznym z PPS i ludowym z PSL jak : Franciszek Stefczyk, Stanisław Thugutt, Stanisław Wojciechowski ( późniejszy prezydent RP ), Wincenty Witos, Stanisław Grabski.
Na to 100 lecie możemy podać ciekawą statystykę GUS . Przynosimy polskiemu społeczeństwu najgospodarniejszy sektor gospodarki mieszkaniowej obejmujący blisko 11-12 mln mieszkańców z kosztami zarządzania - 30 % gdy dla wspólnot jest to 36 %, dla TBS-ów - 56 % a dla gospodarki miejskiej - 67%.
Nie wymaga komentarza tytuł kolejnego artykułu - „Drogo i niesprawiedliwie” - bo każdy z blisko pół miliona mieszkańców Warszawy zamieszkałych w spółdzielniach wie, że chodzi o tzw. ustawę śmieciową.
Tak identyfikują te opłaty emeryci i zarabiający w granicach płacy minimalnej - jako efekty ustawy o odbiorze odpadów komunalnych - najdroższej w kraju właśnie w stolicy. Ale też niesprawiedliwej bo bardziej sprawiedliwe powiązanie stawek z ilością zużycia wody wymaga dopiero opracowania takiego przemyślanego systemu i według regionalnej izby obrachunkowej - poprawy ustawy a to będzie trwać.
Następny artykuł „Zbiorowa odpowiedzialność za brak segregacji śmieci” i „Recyklomaty już dostępne” wskazuje na znaczne niebezpieczeństwa skazania społeczeństwa na łup prywatnych firm i opóźnienie we wdrażaniu znanych metod segregacji z doświadczeń innych krajów UE.
Na dodatek informacja „Podatek od nieruchomości” uchwalony przez Radę m. st. Warszawy dopiero w dniu 7 listopada 2019 roku czyli z 3 kwartalnym opóźnieniem podobnym do przekształcenia tzw. „wieczystego” we własność bez poinformowania olbrzymiej ilości mieszkańców. Wielu zadaje sobie pytanie czy muszą płacić za to jeszcze w 2010 roku . Powyższe zagęszczenie problemów wskazuje chyba na zmęczenie wielu radnych z prokapitalistycznych partii wieloletnimi sprawowaniem swoich funkcji.
Na szczęście spółdzielczość mieszkaniowa Warszawy nie musi już korzystać z podpowiedzi w artykule „Premia termo modernizacyjna łatwiej dostępna” - Ministerstwa Rozwoju . Byliśmy w ramach zasłużonej historycznie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej” już od połowy lat 80 – tych w osiedlu Chomiczówka prekursorami ocieplania budynków z wielkiej płyty i pozostałych domów w technologii tzw. J. Dało to ponad 35 % oszczędność w zużyciu ciepła i co za ty idzie opłat za ogrzewanie.
WSM początki działalności
Spóldzielcze Os. Chomiczówka WSM-WSBM z 1977r wg francuskiej szkoły urbanistycznej
Ryszard Dzieniszewski